Informacja dla Pracodawców będących rzemieślnikami
W związku ze zmianą definicji rzemieślnika oraz zasad i wymogów dotyczących uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników zwracamy uwagę, iż zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:
- pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy (zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania) posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach dotyczących praktycznej nauki zawodu;
- młodociany pracownik ukończy naukę zawodu i zda egzamin czeladniczy przed właściwą komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie 3 ust. 4 ustawy o rzemiośle;
- a ponadto zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o rzemiośle, rzemieślnik zatrudniający pracowników w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle obowiązany jest być członkiem jednej z organizacji rzemieślniczych (tzn. cechu rzemieślniczego lub izby rzemieślniczej).
W związku z powyższym, zwracamy uwagę na konieczność zweryfikowania przez każdego pracodawcę zamierzającego ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle – swojego statusu rzemieślnika w rozumieniu obowiązujących przepisów ustawy o rzemiośle, a w szczególności w okresie bezpośrednio poprzedzającym skierowanie ucznia na egzamin czeladniczy za pośrednictwem tut. szkoły.
Jednocześnie przypominamy, iż zgodnie z obowiązującymi zapisami ustawy o rzemiośle status rzemieślnika może posiadać wyłącznie przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą z wykorzystaniem jego zawodowych kwalifikacji i pracy własnej, który jest mikro przedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 6 marca 2018 r prawo przedsiębiorców (tj. zatrudniający średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz który osiągnął roczny obrót nieprzekraczający równowartości 50 mln euro), przy czym do kręgu rzemieślników zalicza się wyłącznie przedsiębiorców będących:
– osobami fizycznymi,
– wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych,
– spółkami jawnymi
– spółkami komandytowymi osób fizycznych
– spółkami komandytowo-akcyjnymi osób fizycznych
– jednoosobowymi spółkami kapitałowymi (tj. spółki z o.o. lub spółki akcyjne) powstałymi wyłącznie w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną,
pod warunkiem, że każdy ze wspólników spółek osobowych spełnia indywidualnie warunki do posiadania statusu rzemieślnika, z wyjątkami przewidzianymi ustawą o rzemiośle.
Biorąc pod uwagę powyższe, Dyrekcja szkoły zarówno w interesie uczniów naszej szkoły mających przystąpić do egzaminów czeladniczych, jak i w Państwa interesie, jako pracodawców mogących ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych, wnosi o potwierdzenie czy Państwo jako pracodawcy aktualnie posiadają status rzemieślnika w rozumieniu obowiązujących przepisów oraz czy są Państwo członkami jednej z organizacji rzemieślniczych tj. Cechu Rzemiosła lub Izby Rzemieślniczej.